rehabilitace po subakromiální dekompresi
Subakromiální dekomprese
- artroskopické uvolnění subakromiálního prostoru
Subakromiální prostor je prostor mezi hlavicí humeru (pažní kosti) a acromionem (výběžkem lopatky) - viz. obrázek.
- V subakromiálním prostoru se nachází zejména:
a) bursa - tíhový váček, který zabraňuje tření za normálních okolností, ale při situaci, kdy je na něj vyvíjen zvýšený tlak, může reagovat zánětem
b) šlacha supraspinatu - šlacha jednoho ze svalů rotátorové manžety
c) šlacha dlouhé hlavy bicepsu - tvoří další část rotátorové manžety, šlacha zde zabíhá do kloubního pouzdra
Pokud dochází k dráždění subakromiálního prostoru nadměrným tlakem hlavice, dochází k útisku zejména výše zmíněných struktur a ty zareagují větší či menší bolestí a podrážděním. Mohou být poškozeny i další svaly rotátorové manžety. Zprvu je bolest pociťována jen při určitých manévrech a zkouškách na tento prostor nebo při zvedání paže nad horizontálu vedle těla (abdukci). Může docházet k zánětu bursy - bolest je pociťována i v noci. Postupně se výše zmíněné šlachy rozvlákňují a jizví, takže dojde postupně k omezení rozsahu pohybu. Rozsah pohybu je omezen zpravidla nejvíce do zevní rotace, abdukce a vnitřní rotace.
Čím je zapříčiněn nadměrný tlak v tomto prostoru?
Chronické dráždění způsobují svalové dysbalance. Rameno je zpravidla vepředu a nahoře (v protrakci a elevaci) a lopatka je vytočená dopředu - není v jedné rovině s hrudníkem (ve frontální rovině) a hlavice pak naráží při zvedání paže do oblasti akromionu (výběžku lopatky) a poškozuje rotátorovou manžetu.
Co je to rotátorová manžeta?
Je to skupina svalů, které jsou těsně okolo hlavice pažní kosti a napomáhají ji držet v kloubní jamce. Při svalových dysbalancích, kdy není lopatka ve správném postavení, dochází k jejich nadměrnému přetěžování a postupné degeneraci a může dojít k ruptuře i při relativně malé námaze.
Jak zabránit nadměrnému tlaku v subakromiálním prostoru a bolesti při zvedání ruky nad horizontálu? (a po subakromiální dekopresi)
K tomu je zapotřebí cílené cvičení jednak pod dohledem fyzioterapeuta a druhak doma. Jde o centraci ramene: to znamená navrátit lopatku více do frontální roviny a naučit paži a horní končetinu pohybovat se nezávisle na pohybu lopatky, protože pokud se lopatka sklápí dopředu a následuje pohyb paže (nedrží ji dolní fixátory lopatek), dochází právě ke zvýšenému tlaku na subakromiální prostor. Nejde jen o analytické posílení a protažení jednotlivých svalových skupin, ale i o zvýšení koordinace a naučení se určitému správnému stereotypu pohybu. Důležité je aplikovat centraci ramenního kloubu do běžných denních a sportovních činností. Jedná se o dlouhodobější proces, který může trvat měsíce.
a) uvolnit zkrácené svaly: horní fixátory lopatek (horní trapéz, zdvihač lopatky) a prsní svaly
b)aktivovat a posílit dolní fixátory lopatek
c) naučit odděleně pracovat lopatku a paži